9. juni Dan borbe protiv akutnog moždanog udara
- Detalji
- Datum kreiranja četvrtak, 09 Juni 2016 07:32
Bolesti krvnih sudova su neprijatelj broj jedan u svijetu, a među njima je moždani udar najvažniji uzrok obolijevanja i smrtnosti, kao i najčešći uzrok invaliditeta.
Moždani udar se može spriječiti ukoliko se ozbiljno shvate upozoravajući znaci kao što su jača glavobolja, prolazne smetnje vida, prolazna utrnulost ili slabost polovine tijela i na vrijeme se potraži ljekarska pomoć. Do moždanog udara, dolazi najčešće zbog začepljenja krvnog suda ili rjeđe pucanja krvnog suda u mozgu.
Trećina oboljelih umre, a trećina ostaju teški invalidi. Moždani udar se apsolutno može spriječiti ukoliko se otklone ili blagovremeno liječe uzroci kao što su pušenje, gojaznost, šećerna bolesti i, posebno, povišen krvni pritisak.
Kod dvije trećine bolesnika moždani udar uzrokuje invaliditet koji najčešće za posljedicu ima trajnu radnu nesposobnost. Vrijeme potrebno za rehabilitaciju poslije te bolesti najviše zavisi od težine udara, a samo petina preživjelih uspije da se u potpunosti vrati u normalno stanje.
Kada su u pitanju faktori rizika, stručnjaci ukazuju da među te faktore spadaju mnoge bolesti, stanja, okolnosti i životne navike pri čemu na pojedine faktore rizika, kao što su uzrast, spol i genetsko naslijeđe, nije moguće uticati, ali je zato na mnoge faktore rizika moguće djelovati i smanjiti njihov uticaj.
Simptomi koji ukazuju da je došlo do začepljenja krvnog suda u mozgu su poremećeni pokreti jedne strane tijela, slabost, nespretnost, oduzetost jedne ruke ili noge, poremećaj osjetljivosti, trnjenje jedne strane lica ili tijela, gubitak vida na jedno oko, gubitak koordinacije, ili nemogućnost hoda, nerazumijevanje ili nemogućnost govora.
- Skrining test
- Mamografija
- Metadonska terapija