
Zapadno Nilski virus
- Detalji
- Datum kreiranja srijeda, 12 Septembar 2012 23:00

Virus je proširen u cijeloj Europi, u Regionu se bilježi porast broja oboljelih (Grčka, Rumunija, Srbija i dr.), Rizik od WNV infekcije za jednu zemlju može biti različit i ovisi od prisustva rezervoara (ptice) i vektora (komarci). Najveći rizik je za one zemlje/regije koje se nalaze na glavnim migratornim putanjama ptica.
U BiH nije do sada registriran slučaj zaraze, međutim, nakon što je i Hrvatska registrirala pojavu animalne zaraze (konji, granično područje Vukovarsko-Srijemske županije), potrebne su dodatne mjere predostrožnosti.
WNV se na ljude (konje i dr. sisavce) prenosi ujedom zaraženog komarca (Culex sp., Aedes). Iterhumani prijenos ne postoji, ali je, istina sa malo vjerojatnoće, moguć (transfuzija, transplantacija, dojenjem - preporuka za dodatni kriterij kod screening-a dobrovoljnih davatelja krvi)
Epidemije se javljaju sezonski u kasno ljeto i ranu jesen (od kolovoza do sredine listopada. Kao i u ostalih zoonoza, u rizične skupine ubrajamo populaciju koja je zbog boravka u prirodi češće izložena prijenosnicima ovog virusa.
Preporuka zdravstvenim profesionalcima da se u dif.dg. uzme u obzir i WNV osobito pojava encefalitisa kod starijih ljudi u ljetnim mjesecima, pojava encefalitisa s izraženom mišićnom slabošću uz pozitivu epidemiološku anamnezu (boravak u područjima sa registriranim WNV). Prijaviti i sumnju!
Inkubacija: 2-14 dana nakon ujeda zaraženog komarca.
Kod oko 80% zaraženih nema simptoma, do 20% razvije blagu kliničku sliku (temp., glavobolja, mučnina, osip). Simptomi traju kratko (4-7 dana)
Kod malog broja (1%) inficiranih moguća je teža klinička slika neuroinvazivne bolesti (zapadno-nilski meningoencefalitis), češće kod starijih, imunokompromitiranih.
Liječenje: nema specifične terapije, u slučaju blažih oblika infekcije, bolest spontano prolazi, a u slučaju težeg oblika bolesti, oboljeli se hospitalizira.
Mjere: minimizirati izloženost ujedima komaraca (osobna zaštita od ujeda komaraca).
Opće mjere - reducirati staništa komaraca, dezinsekcija, javnozdravstveni nadzor (veterinarski i humani).
Suradnja s veterinarskim sektorom je važna pošto WNV epidemije među životinjama prethode ljudskim slučajevima, te uspostava aktivnog sustava za nadzor zdravlja životinja za otkrivanje novih slučajeva u ptica i konja je bitna kao rano upozorenje i za javno zdravstvo.
Preuzeto od Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH
- Skrining test
- Mamografija
- Metadonska terapija